KARİYER DANIŞMANLIĞI

Kariyer ifadesi yaygın olarak yanlış anlamlandırılmaktadır. Fransızca “güzergâh, tutulan yol, meslek”, İtalyanca “araba yolu” şeklindedir. İnsan akıl, beden ve ruh ile meydana geldiğinden kariyer bu üçünün akademik, mesleki ve sosyal dengesinin en mükemmel uyumu ile yaşam boyu süregelen yolculuktur. Asla CEO, Prof. Dr. vb. unvan almak değildir! Etimoloji sorunsalı çözüldüğünde kariyer mutluluğun ta kendisidir sonucuna varılabilir.

Kariyer; yaşam boyunca yapılan akademik, mesleki ve sosyal yatırımların başarı ve mutluluk üzerine geri dönüşü sürecidir.

Kariyer çocukluktan başlayıp emeklilik sonrasında da devam eden yaşamın bütününü içeren bir olgudur. Öte yandan kişinin karakteri, yaşamdan beklentileri, hayalleri, inançları ve daha fazlası yürüdüğü kariyer yolundaki tercihlerinde etkili olacağından herkes için genel geçer tek bir doğrudan söz etmek mümkün değildir.

Kariyer yolculuğunda bireylerin birikimleri olan diplomalar, lisanslar, kişisel gelişim veya yabancı dil eğitimleri, yurt dışı deneyimleri tek tek ele alındığında kuşkusuz son derece değerlidir. Ancak günün birinde hedefleri için doğru veya yeterli birikimler olmadığını öğrenmek gecikmeli de olsa önemli bir maliyet muhasebesini gündeme getirmektedir. O halde birikim yapmaya başlamadan önce hedefleri doğru ve kişiye özel belirlemek ve en doğru, düşük maliyetle o hedeflere ulaşıp başarının meyvelerini yemek akıllıca olandır.

İbrahim Can akademik dereceleri ve profesyonel deneyimlerine ilaveten yasal lisansları ile edindiği birikimlerini I Can Academy markası altında kariyer danışmanlığı başlığında sunarak gençlerin hayatında pozitif fark yaratmayı hedeflemektedir. Üniversiteler, çeşitli kamu kurumları ve enstitüler ile iş birliğinde bulunarak üniversite öğrencileri, yeni mezunlar veya deneyimli uzmanlara kariyer yolculuklarında rehberlik etmektedir.

Bu kapsamda Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde binlerce kişiye “Finans Piyasalarında Parlak Bir Kariyer” başlıklı workshop çalışmasını sunmuş, gençlerden ve üniversite yönetiminden “en başarılı sunum” ödüllerine layık bulunmuştur. İbrahim Can’ın kariyer danışmanlığı kapsamında seminer verdiği üniversiteler arasında Marmara Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi öne çıkmaktadır.

Albert Einstein gibi isminin dahi kelimesi ile aynı anlama gelme başarısını yakalamış bilim insanı işsiz kalabiliyor! O halde akademik veya mesleki başarılar kariyer konusunda garanti vermediğinden profesyonel bir hizmet olan Kariyer Danışmanlığı konusunda destek almanın önemi de açıkça ortadadır.

Kariyer üzerine çarpıcı bir makale olan “Kariyer mi? Bana iş lazım!” ilginizi çekebilir.

Hemen Başvurun